Pogrzeb tradycyjny czy kremacja zwłok?

kremacje zwłok Kraków

Śmierć bliskiej osoby budzi nie tylko problemy czysto emocjonalne, związane ze stratą krewnego bądź przyjaciela, ale w przypadku osób odpowiedzialnych za pogrzeb, również wybór pomiędzy pogrzebem tradycyjnym, a rosnącym trendem na kremacje zwłok.

Jeżeli zmarły nie określił w swoim testamencie sposobu pochówku ani nie przekazał bliskim ostatniej woli, może to być nie lada wyzwanie dla wszystkich osób decyzyjnych. Wbrew pozorom kremacja zwłok wiąże się z mniejszymi kosztami niż pogrzeb tradycyjny. Choć sam proces kremacji może być kosztowny, decydując się na ten sposób pochówku zaoszczędza się na trumnie oraz pomniku. Na coraz większej ilości cmentarzy są bowiem dostępne specjalne ściany, w których umieścić można urny z prochami zmarłych i stanowią one swojego rodzaju pomnik. Ponadto urny mogą być umieszczone w istniejących już grobach rodziny.

Czasami to wybór moralny i zakorzenione w rodzinie tradycje nie pozwalają na decyzję o kremacji i wówczas realizuje się tradycyjny pogrzeb. Nie jest to w żadnym razie decyzja zła – popularny przez lata sposób pochówku przez wielu jest uważany za najlepszy i nie ma konieczności nagłej zmiany metody na kremację zwłok. Co prawda generuje to dodatkowe koszty, w postaci trumny i pomnika, jednak dla zamożniejszych rodzin lub tych wyprawiających pogrzeb z ubezpieczenia zmarłego nie gra to większej roli. Ponadto w przypadku takiego wyboru msza pogrzebowa może mieć bardziej tradycyjny przebieg – bliscy mogą, jeżeli tylko mają taką chęć, pożegnać się z osobą zmarłą, dotknąć jej czy po prostu ostatni raz ją zobaczyć.

Zobacz też: Kremacje zwłok Kraków | Epitafium.Krakow.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*