Nasze mieszkanie – tynki cementowo-wapienne lub gipsowe

tynki gipsowe Kraków

Powierzchnię każdego sufitu oraz ściany, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku należy otynkować. Tynk na zewnątrz chroni ściany przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, wewnątrz z kolei przeciwdziała skutkom unoszącej się pary wodnej, chroni przed ogniem i nadaje ścianom ładny, estetyczny wygląd. Najlepszy moment na tynkowanie budynku to czas od wiosny do jesieni. Jeżeli tynkujemy nowo wybudowaną konstrukcję, należy odczekać odpowiedni okres niezbędny, by ściany osiadły. Zazwyczaj potrzeba na to około czterech miesięcy.
Do wyboru mamy kilka rodzai tynków, m.in. tyngi gipsowe. Możemy je nakładać jedynie w pomieszczeniach, nie nadają się na zewnątrz. Nie powinniśmy też kłaść ich w miejscach, gdzie nieuniknione będą uszkodzenia mechaniczne (np. garaż). Mają jednak wiele zalet, m.in. są łatwe w nałożeniu, można nanieść je szybko i bez większych problemów. Nadają również ścianom ładny wygląd – są na tyle gładkie, że stosowanie gładzi jest w tym wypadku zbędne. Dzięki temu, że są białe, zużycie farby (o ile planujemy użyć jasnej) będzie mniejsze. Tynki gipsowe wykazują się także bardzo dobrą izolacyjnością termiczną oraz zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia. Dzięki temu, że mają zdolność wchłaniania oraz przepuszczania wilgoci mogą być stosowane również w łazienkach.
Niestety tynki gipsowe nie są pozbawione wad. Ich odporność na uszkodzenia mechaniczne nie jest zbyt duża, tracą również swoje właściwości, gdy wilgotność w pomieszczeniu stale przekracza 80%.
Innym rodzajem są tynki cementowo-wapienne. One także dobrze trzymają ciepło oraz poprawiają akustykę w domu. Mogą stanowić wykończenie ściany, jak również być podłożem do dalszych prac. Tynki cementowo-wapienne są dość odporne na uszkodzenia, a ich wytrzymałość szacowana jest na około 50-80 lat.
Według fachowców tynki cementowo-wapienne są mniej gładsze i trudniejsze w nałożeniu niż tynki gipsowe. Wysychają wolniej i emitują większą ilość wilgoci, przez to dalsze wykonywanie prac jest trudniejsze.

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*