Królowa wśród kwiatów

róża

O tym, że róża jest najpiękniejszym kwiatem, nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać. Od niepamiętnych czasów zachwyca poetów, malarzy i pisarzy, a także zupełnie przeciętnych ludzi swym zapachem, kolorem, kształtem, połączeniem piękna z ostrymi kolcami. Szacuje się, że na półkuli północnej występuje około 150-200 gatunków róż, w tym nie tylko te, tradycyjne, występujące w ogródkach. Miłośnicy i hodowcy tych kwiatów doczekali się wielu interesujących odmian, jak chociażby róże okrywowe, róże parkowe czy róże rabatowe.

Róże okrywowe to najbardziej różnorodna grupa kwiatów o zazwyczaj różowych kwiatach. Charakteryzują się żywotnością, niezwykle szybkim wzrostem i silnym krzewieniem. Chronią osłonięty grunt przed chwastami. Mogą rosnąć same lub w towarzystwie bylin w parkach, ogrodach i ogródkach skalnych.

Róże parkowe, zwane krzaczastymi, są długowieczne, mało wymagające pod względem pielęgnacyjnym i przy tym niezwykle odporne na szkodniki i choroby. Pięknie i obficie pachną, przy czym wonne kwiaty mają najróżniejsze kształty (pojedyncze, pełne i półpełne) i kolory. Choć nazwa róże parkowe wskazuje na miejsce występowania i przeznaczenia parki, róże te występują także w ogrodach (przy altankach i pergolach), na terenach zielonych.

Róże rabatowe to inaczej nazywane róże bukietowe lub wielkokwiatowe. Rosną w krzaczkach o wysokości do 1 m, na jednym pędzie może mieć od jednego do kilku kwiatów, głównie w kolorze czerwonym, żółtym, białym lub pomarańczowym. Choć to królowa kwiatów, także ta odmiana nie jest kapryśna i wymagająca w hodowli. Lubi miejsca słoneczne, lecz osłonięte przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i wiatru.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*