Energia ze słońca

panele fotowoltaiczne

Podstawą do wytwarzania energii elektrycznej na Ziemi w chwili obecnej jest wykorzystywanie paliw kopalnych. Spalanie ich pozwala uzyskać ogromne ilości energii, która może zostać przetworzona w prąd elektryczny, niesie jednak ze sobą zagrożenia dla środowiska w postaci emisji gazów cieplarnianych, pyłów oraz fizycznego niszczenia powierzchni naszej planety.

W związku z powyższymi zagrożeniami wciąż szuka się nowych i rozwija już istniejące sposoby ekologicznego pozyskiwania energii elektrycznej. Jednymi z urządzeń umożliwiających pozyskanie energii wprost z promieniowania słonecznego są panele słoneczne. Wykorzystanie paneli słonecznych ma sens w rejonach, w których występuje duże nasłonecznienie. Panele z reguły ustawiane są pod optymalnym kątem w stosunku do trajektorii słońca na niebie, tak aby w jak najlepszym stopniu wykorzystać padające promienie. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie i mało awaryjne, choć nie zapewnia stuprocentowego wykorzystania paneli.

Alternatywą jest stosowanie mechanizmów umożliwiających pozycjonowanie paneli tak, aby były skierowane przez cały czas w stronę słońca, przez co baterie słoneczne są wykorzystywane optymalnie. Niestety układy mechaniczne mogą ulegać awariom i same pochłaniają pewną część energii.

Dziedziną nauki, która zajmuje się metodami przetwarzania energii słonecznej jest fotowoltaika. To dzięki jej rozwojowi w dzisiejszych czasach stosowanie źródeł energii zasilanych energią słoneczną stało się niezwykle powszechne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*