Czy warto pobierać krew pępowinową?

krew pępowinowa

Wiele osób zadaje w sieci pytania na temat pobierania krwi z pępowiny, a także jej skupu i sprzedaży. Tworzone są specjalne banki gdzie jest ona przechowywana. Niektórzy ludzie uważają to za przesadę i zbyt nowoczesne podejście, jednak takie rozwiązanie może okazać się zbawienne w przypadku osób chorych na nowotwory, a także osób będących w grupie ryzyka czyli szczególnie podatnych na zachorowania.

W momencie, gdy brakuje nam krwi czyli np. w wyniku poważnego wypadku samochodowego krew pępowinowa może okazać się zbawienna i uratować nam życie. Nagrano wiele filmów dokumentalnych opowiadających historię osób, którym pobranie w dniu narodzin krwi pępowinowej uratowało życie. Są to bardzo wzruszające i chwytające za serce nagrania. Okazuje się, że w tej krwi znajdują się Komórki macierzyste, które w naszym organizmie pełnią rolę krwiotwórczą. Warto o tym pamiętać, gdy narodzi nam się dziecko. Jego zdrowie jest dla nas najważniejsze, więc warto zadbać o jego przyszłość. Istnieje również wielu przeciwników takiego rozwiązania. Uważają to za nieetyczne zachowanie i coś, co jest niezgodne z zasadami etyki.

Lekarze, pielęgniarki i położne cały czas przekonują ludzi do takiego rozwiązania. Powstają różnego rodzaju kampanie reklamowe, które zachęcają do pobierania krwi pępowinowej i informują o stronie medycznej – zaletach i ewentualnych konsekwencjach. Jest to procedura medyczna, która niestety nadal wywołuje kontrowersje, podobnie jak aborcja czy eutanazja, choć jej powaga nie jest aż tak duża jak wyżej wymienionych. A więc – pobierać krew pępowinową czy nie? Na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć samodzielnie.

Zobacz też: Komórki macierzyste

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*